Prague - Slatiny
Eco parc
In the fifth year of my study I tried to work on an urbanism. In a group of five colleagues we have created several variations of possible future development of the Prague's district called Slatiny, It is an extensive area, which was setlled as an emergency colony, currently can be clasisified as a brownfield and problematic territory with high level of criminality.
5 different topics and 5 different points of view to future development was created. Each design also adopt individual elements from the previous one, as they can be also moved in time. All the projects are primarily in ideological and utopian level. We also tried to express urbanism through a linocut, which was published in renown architecture magazine ERA 21. Afterwards we used those linocut as a cover for our brochures.
V piatom, navdäzujúcom ročníku sa pokúšam o urbanizmus. V kolektíve piatich spolužiakov vytvárame varianty možného vývoja budúcnosti pražskej štvrte na Slatinách. 5 rôznych tém a 5 rôznych pohľadov. Medzi nimi EXPO Praha, Mesto nerestí, Mozog mesta, Centrum pre dušu a nakoniec EKO park. Výstupom sú linoryty, modely a brožúry. Ako ateliér sme boli ocenení špeciálnou cenou v rámci študentskej súťaže #Jestedfkleci a naše linoryty publikoali aj v časopise ERA21.












Časť piata: EKO park
Po rokoch dynamických premien údolia pražskej slatiny sa toto miesto chce konečne očistiť od nánosov prachu a zeminy, čo padala na chodníky a cesty, po ktorých sa ešte nedávno prechádzal Karel Čapek. Kruh sa uzatvára a na miestach bývalej robotníckej kolónie, kde ľudia po práci v továrni doma opäť robili na svojom, vyrastá postupne zázemie pre ľudí, ktorí sa už neženú za hýrnym životom v konzumnej spoločnosti, ale majú chuť vzdelávať sa ca vymýšľať nové veci pre zachovanie dedičstva matky zeme pre ďalšie generácie.
Takíto ľudia chcú prispieť k udržateľnému rozvoju svojej spoločnosti, a tak stavajú ekologické centrum, takzvaný EKO park, kde budú mať príležitosť rozvíjať sa mladí start-up-isti, študenti, ako aj zabehnuté firmy v zmysle zlepšenia životného prostredia. To všetko v oblasti výroby čistej energie, rastlinnej a živočíšnej výroby a v neposlednom rade v oblasti vodného hopodárstva a spracovania prírodných produktov.
Pod svahom Bohdalca sa začínaú budovať tí najmladší a najodvážnejší. Na malých pozemkoch si stavajú vysoké veže, aby ušetrili miesto na zemi pre svoje pokusy. Ploty nemajú, a tak niet divu, že časom sa nápad z jednej hlavy prenesie do druhej a tretej a tie nakoniec prídu so spoločným projektom. Tieto projekty sa potom dostanú za železnicu.
Tam už je to o inom. Veľké aj malé firmy tam bývajú vo veľkých tehlových domoch. Tam medzi sebou spolupracujú, jednajú a obchodujú a keď majú trocha času, vyjdu von a prejdú sa po vlastne vypestovaných záhonoch. Nad záhonmi jazdia po koľajniciach rebríky, nádržky a rôzne iné náradia, siete a rozvody. Na konci tohto parku je už len posledná zachovaná pastvina v Prahe, kde kravy, ovce aj kozy žijú dohromady. Občas ich tu navštívia deti, pre ktoré je vidieť tieto zvieratá na vlastné oči naozaj zážitok. Občas sa tu s nimi chodia hrať.
Za pastvou je sad,
za sadom dom,
za domom mesto...