top of page
Nový Solivar / diplomová práca

Práca je zameraná na hľadaní novej náplne bývalého areálu Nového solivaru, závodu Masaryk v Prešove. Národná kultúrna pamiatka z roku 1925 podľa projektu F. Bouzka z pražskej projekčnej firmy Brietfeld je od roku 2009 nevyužívaná a chátra. Cieľom diplomovej práce je nájsť novú náplň a znovu oživiť bývalú slávu celého areálu, ktorý by mohol slúžiť ako miesto odpočinku, kultúry a zábavy, s celoročným využitím krytej tržnice a coworking priestormi.


Nový Solivar v Prešove ma vždy zaujímal. Ako rodený Prešovčan som okolo tohto areálu prechádzal často a či už z okna vlaku, auta alebo autobusu som skúmal, aké tajomstvá sa nachádzajú za vysokým plotom prísne stráženého areálu. Spoza neho vytŕčajú tehlové domy, veža a komín, ktoré nie sú na  Prešov typické. Vyzerá to, akoby sa sem zniesli z iného sveta. Soľ je nad zlato a v časoch minulých tomu tak aj bývalo. Po skončení výroby soli v prešovskom Solivare sa však areál stal záhadnejším ešte viac. Výplne okien začali miznúť, na strechách sa objavila zeleň a postupne sa strácali aj budovy. Dnes sa tu už soľ na zlato neprevracia a jedinou spomienkou naň zostal obrovský nápis SOLIVARY PREŠOV.

Mám sen, že jedného dňa ten vysoký solivarský plot zmizne a ja sa dostanem dnu, ale zatiaľ aspoň takto na papieri si skúsim predstaviť, čo všetko sa tam može diať a akú atmosféru tam objavím.

AREÁL

Predstavujem si ho otvoriť mestu, aby to už nebol uzavretý komplex, ale ako reálna súčasť mesta s verejným osvetlením, ulicami lavičkami a košmi. Plot by sa mohol odstrániť a umožniť tak ľuďom skracovať si cestu skrz pozemok Solivaru, kde v strete s mladými a kreatívnymi ľuďm tiež pocíti inšpiráciu a na chvíľu sa stane súčasťou ich sveta. V podstate sa ale atmosféra areálu mení len minimálne. Po odstránení niektorých budov, kde sa nám zostávajúce budovy presvetlia, je na ich mieste terasa, betónová plocha, zelený pás alebo dvor. Na mieste bývalej kotolne je ponechané torzo dvoch fasád, ktoré kríži cyklotrasa a vyrastá tu skatepark v kontakte s komínom.
Kompozícia budov sa ale mení z dvoch pásov zástavby na jednotlivé objekty, ktoré ako huby vyrastajú z podložky zelenej trávy, tehlovej dažby z vodnej plochy alebo z betónovej podložky, každý jeden zvlášť. V kontrastne s týmito materiámi pôsobia tehlové fasády dôležitejšie. Základným povrchom v areáli je mlat, krížený betónovými chodníkmi v rovnakom farebnom tóne. Z mlatu občas vyrastie strom, občas sa zasadia bylinky a občas lavička.

Po odstránení nádrží na soľanku vzniká v areáli betónové koryto, ktoré po naplnení vodou oživí priestor vodnou plochou, na ktorej bude možné  nainštalovať fontánu, poprípade umelecké diela. Odrážať sa v nej budú okolité budovy.
Hlavné vstupy zostávajú z hlavnej ulice, ale aby sa oživil aj priestor medzi budovami, vedľajšie vstupy a prístupy na terasy sú zväčša tu. Rozdeľuje to pocitovo priestor na hlavný (verejný) v smere sever - juh a vedľajší (poloverejný) na východ - západ.

VRÁTNICA
Zo strany od hlavnej cesty sa areál otvára verejnosti, tým pádom nemá presne určené vstupy. Hlavný smer prúdenia pohybu je ale od Košickej ulice, ktorá bude lemovaná stromami ako pokračovanie stávajúceho stromoradia smerom z centra mesta. Stromoradie je prerušené na mieste novej autobusovej zastávky, ktorá zároveň slúži ako portál do areálu. Pri nej je budova vrátnice, ktorá má zo severnej strany vlastný vstup pre stážnu službu a zo strany východnej vstup do malej kaviarne, ktorá bude slúžiť pracujúcim v areáli ako aj čakajúcim na zastávke.

 

VONKAJŠIA TRŽNICA
Súčasná mestská tržnica sa nachádza na okraji centra mesta. Žiaľ na jej mieste dnes vzniká nákupné centrum, a tak vytváram v areáli pre ňu vyhradený nový priestor. Tržnica je ohraničená z časti pôvodným múrom a z časti novou betónovou stenou. Jej obvod je zastrešený plechovými prístreškami.

 

MLIEČNY BAR
Hranica tržnice sa drží existujúcej budovy zasadačky, ktorej funkcia bude zmenená na mliečny bar, poprípade istý typ občerstvenia. V návrhu pridávam dve nové okná pre lepšie vizuálne prepojenie s okolím. Z obidvoch strán bude pred vstupom malá drevená terasa na vonkajšie sedenie. Vzniká tak živá atmosféra, keď pri posedení na terase človek zažíva ruch tržnice a stáva sa tak jeho aktívnou súčasťou.

 

TRŽNICA
Potreba novej tržnice je známa. Na hranici vonkajšej tržnice, ktorá bude fungovať predovšetkým cez víkend stojí bývalý sklad paliet. Pôvodne dva samostatné sklady sa v minulosti prepojili jednou strechou a tak vznikol zaujímavý otvorený priestor, vhodný ako food market s celoročnou prevádzkou. Na 1. NP je časť vyhradená na sedenie a po obvode tržnice sú predajné kóje. Na druhom (otvorenom) podlaží može byť ďalší priestor, napríklad na jednorázové predajné akcie. Naproti budove tržnice úpravou dispozícií mením funkciu bývalých šatní pre zamestnancov na verejné toalety so samostatnými vstupmi.

 

BISTRO
Na druhej strane tržnice vzniká zbúraním náraďovne intímny dvorček. Slúži ako vonkajšia časť bistra, ktoré sa bude otvárať na obidve strany. Bývala mechanizačná dielňa s otvorenou dispozíciou má zaujímavú strešnú konšrukciu so svetlíkom, preto je vhodné ponechať jej dispozíciu čo najviac otvorenú. V strede priestoru vzniká bar, ktorý môže pokračovať v prevádzke aj vo večerných hodinách.

 

GALÉRIA
Nový objem priamo pripojený na bistro má dve hlavné časti. Prvou je presklenné átrium, po obvode ktorého sa tiahne vnútorná chodba spájajúca bistro na jednej strane a vstup do galérie s malou predajňou kníh a šatňou na strane druhej. Tu si návštevník galérie odloží veci a vydá sa úzkou chodbou do betónového tubusu, ktorý tvorí druhú časť galérie, ako hlavný výstavný priestor.
Betónový tubus je otvorený po celej výške. Po jeho obvode sú namontované lávky, po ktorých sa návštevník pohybuje po výstavnom priestore až na najvyšší level. Tu prichádza do kontaktu s konštrukciou stechy, ktorú tvorí priestorový príhradový rošt, ako odkaz na budovy v areáli. Po obvode strechy je svetlík, ktorý vpúšťa do interiéru konštanté denné svetlo. Z galérie vedie ponad areál lávka, ktorá ju spojuje s ateliérmi a dielňami v druhej rade zástavby.

 

DIELNE
Bývalá varňa soli poskytuje ideálne otvorené priestory pre ateliéry a prenajímateľné dielne v parteri. Tie sa môžu ako garáže využívať podľa potreby, či už ako skúšobne pre hudobné kapely, dielne pre kutilov alebo priestor pre začínajúcich podnikateľov - startupistov. Ich otvorením vzniká v parteri živý pracovný ruch prechádzajúci do exteriéru, ako pokračovanie ruchu výroby z minulosti. Na horných podlažiach je otvorený ateliér pre umelcov, ktoré sa dajú využívať krátkodobo pre poriadanie workshopov alebo trvalo pre umelecké školy. Na strechce varne je nový strešný bar s výhľadom na prešovskú Kalváriu a do okolitej prírody. Prístup do neho je z vyhliadkovej veže, ktorá v sebe obsahuje schodisko a výťah.
V druhej časti budovy, v bývalej výrobni čistej soli by mohla byť posilovňa a squashové kurty, ako súčasť coworkingu na odreagovanie sa po práci.

 

COWORKING
Z ateliéru je skrz vežu napojená druhá lávka na budovu bývalej baliarne. Tá prepojuje jednotlivé budovy v charaktere pôvodnej industriálnej atmosféry.
Dostávame sa tak do časti coworkingu, ako súčasného trendu života v pracovnom kolektíve rôznych povolaní, ktoré sa navzájom môžu pozitívne ovplyvňovať. Vznikajú tu dve horné podlažia prenajímateľných stolov s kapacitou cca 70 miest. Zachováva sa tak permanentné celodenné použíanie budovy. V parteri coworkingu sú spoločné priestory: kuchynka, herňa, zasadačky, oddychová časť a recepcia. Tu sa prepája celý parter dohromady spolu z hostelom skrz vnútorné otvorené átrium. Prvá časť bývalej baliarne bola totiž postavená skôr, ako jej následná prístavba, má inú výšku podlaží a konštrukčný systém. Z tohto dôvodu to funkčne zachovávam oddelené aj naďalej. Hostel obsahuje dve podlažia izieb s 2-4 lôžkami.
V bývalej administratívnej budove vzniknú 4 byty so samostatným vstupom.
Posledné pôvodné podlažie baliarne ruším. Vzniká tu pobytová strecha, ktorá bude slúžiť pre hostí hostelu a zamestnancov coworkingu dohromady. Odstránením strešnej konštrukcie a ponechaním fasád a nosnej konštrukcie tak vzniká pocit spojenia interiéru s exteriérom.

 

HALA
Bývalá úpravňa soľanky sa nachádza na okraji areáu. Táto budova bez výraznejšej dispozície poskytuje veľký otvorený priestor, ideálny na usporadúvanie koncertov a kultúrnych akcií, festivalov, konferencií, plesov, atď. Vznikne tak kultúrny stánok, ktorý pojme aj väčšiu kapacitu návštevníkov, s možnosťou otvorenia a rozptýlenia sa aj do vonkajších priestorov.
Lokalita areálu na okraji mesta v uzavretom priestore je vhodná na usporiadanie väčších hlasitých akcií a zároveň blízkosť autobusovej a železničnej stanice v pešej dostupnosti vyrieši problém s veľkým presunom ľudí, napríklad po koncertoch. Druhou možnosťou je ubytovanie v navrhovanom hosteli.

bottom of page